czwartek, 26 kwietnia 2012

Sardynia-co warto zobaczyć

Ta górzysta wyspa stała się na przestrzeni kilkunastu lat niezwykle popularnym celem wypoczynku i ośrodkiem turystycznym. Cagliari- stolica kraju przyciąga wielu turystów. Można tutaj podziwiać stada flamingów, które zadomowiły się na jeziorze powstałym z dawnej laguny morskiej. Obecnie jest tu rezerwat ptaków. Liczne gatunki ptaków i małych zwierząt można także spotkać w parku centralnym- w samym środku miasta. Miejsce to zawdzięcza swoją popularność również licznym festynom organizowanym tutaj.

Cagliari otaczają niewysokie (sięgające tysiąca metrów) góry, które dochodzą do morza, tworząc klifowe urwiska. Dawne miasto powstało na wzgórzu oddalonym od morza, ale z biegiem lat rozrosło się o dzielnice wkomponowane w zbocza gór i okoliczne wąwozy. Nad stolicą wyspy, która jest jednocześnie największym portem Sardynii, góruje otoczony fortyfikacjami średniowieczny zamek. Bastion Saint Remy jest teraz jednym z najlepszych punktów widokowych w Cagliari. Schodząc niżej, w pobliżu via Mauno, zachowały się zabytkowe kościoły i domy z okresu panowania hiszpańskich Aragonów (od XIII do XVII w.)
Sardyńczycy mówią swoim dialektem z naleciałościami hiszpańskiego. Jest to zupełnie naturalne na wyspie, która była związana z Hiszpanią przez cztery stulecia.

Ze stolicy warto udać się na północ,aby zatrzymać się w położonym na zachodnim wybrzeżu mieście Oristano.Miasto to jest ważnym ośrodkiem rybołówstwa oraz turystyki na Sardynii.Zachowały się tam średniowieczne domy i to one tworzą niepowtarzalny charakter tego miasta.
Jadąc dalej na północ odwiedzimy bajeczne miejsca m.in Alghero, portowe miasto, z przepiękną katalońską zabudowa, jeszcze z czasów, gdy Sardynią władali Hiszpanie.Nabrzeże opasane murami znakomicie nadaje się na romantyczny spacer we dwoje.Nie wolno przegapić miasteczka Ozieri, zwłaszcza w Walentynki. Wąskie uliczki, liczne schodki, pałace należące do hiszpańskiej arystokracji i kościół Cappucinich... To właśnie tu spoczywa część relikwii biskupa Valentino da Interamna, znanego dziś jako św. Walenty! Istnieje wiele legend związanych z jego życiem.

Północne wybrzeże Sardynii jest mekką dla bogaczy.Legenda głosi,że pewnego razu na tej wyspie schronił się książę Aga Khan w obawie przed sztormem przybijając tu swoim jachtem pod koniec lat 50 XXw. Miejsce to tak go zachwyciło, że postanowił wybudować kurort i w ten sposób świat dowiedział się o istnieniu Costa Smeralda- Szmaragdowego Wybrzeża.Na północnym krańcu Sardynii znajduje się krajobrazowa perełka - La Maddalena - archipelag kilku wysp objętych parkiem narodowym. Nazwa archipelagu pochodzi od nazwy największej z wysp i znajdującego się na niej miasteczka. Wnętrze Sardynii jest suche i górzyste. Warto pojechać na pokryty lasem korkowym płaskowyż Gennargentu - Sardynia jest największym producentem korka w Europie.

Na Sardynie można pojechać o każdej porze roku.Sardynia jest najcieplejszym miejscem we Włoszech. Jedną z najniższych temp. jakie odnotowano na wyspie wynosiła 15 stopni.Sardynia nazywana była wyspą skarbów.Są nimi nie tylko malownicze krajobrazy i klimat, ale także jej fantastyczna flora i fauna: pachnące kwiaty, podwodne rafy koralowe, setki kolorowych ryb pod wodą i... na talerzu! To raj dla miłośników podwodnych przygód.Legenda głosi,że po stworzeniu świata Bogu zostało jeszcze trochę skał,więc postanowił rzucić je w Morze Śródziemne, tak powstała ta urokliwa wyspa.


Najstarszymi budowlami na wyspie są groby budowane w ziemi(Domus de Janas), czy na ziemi potężne groby z kamienia(Tombe dei Giganti)budowane 3,5 do 2,5 tys. lat p.n.e. Ich długości w zależności od budowli wynosiły do 45m. Inną ciekawostką na wyspie są nuragi, kamienne budowle, których nie spotkamy nigdzie na świecie.Ich podstawę tworzą największe kamienie, na których bez zaprawy układano mniejsze, aż do wysokości 20m.Najstarsze nuragi mają najprawdopodobniej 3000lat. Większość zachowała się w dobrym stanie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz