wtorek, 17 lipca 2012

Turcja

Popularny wizerunek Turcji, utrwalony na zdjęciach i we wspomnieniach turystów, to idylliczny obraz śródziemnomorskich plaż i lazurowego morza. Słońce i piasek to jednak zaledwie ułamek bogactw, które ma do zaoferowania Turcja. Obszar jej, spinający Europę z Azją, to jedna z kolebek cywilizacji, wspaniała kraina, której historyczne i kulturalne skarby zachwycą turystów.

Turcja, położona na styku Europy i Azji, znajduje się dokładnie w połowie drogi między równikiem a biegunem północnym. Zajmuje powierzchnię 780 000 km². Niewielka Tracja stanowi europejską część Turcji, natomiast rozległa Anatolia należy już do Azji. Obie części rozdziela Bosfor, wąska cieśnina między Morzem Czarnym a Morzem Marmara, a łączy – Stambuł, miasto rozpościerające się na obu brzegach cieśniny. Turcja graniczy w Europie z Grecją i Bułgarią, a w Azji, na wschodzie i na południu – z Gruzją, Armenią, Iranem, Irakiem oraz Syrią.

Kontrasty pomiędzy starym a nowym zwiększają jeszcze fascynację, której nie oprze się nikt, kto przybywa do Turcji. Stambuł jest pełną świateł i zgiełku wielką światową metropolią, ale w wioskach, położonych zaledwie kilka godzin jazdy od stolicy, ludzie jak przed wiekami gromadzą się wokół publicznych studzien i zbierają drewno do podtrzymania ognia w domowych paleniskach.

Turcja położona jest na Wyżynie Anatolijskiej - skalistym, jałowym płaskowyżu, ujętym w klamrę dwóch potężnych systemów górskich: Taurusu i Gór Pontyjskich. Trudno o większe bogactwo zabytków. Oprócz Stambułu – stolicy trzech imperiów – są tu ruiny starożytnych miast, takich jak Efez, Hierapolis i Afrodyzja. W głębi kraju leży Kapadocja z niepowtarzalnymi mieszkalnymi jaskiniami i skalnymi kościołami. Wschodnia część Turcji jest odwiedzana rzadziej, lecz i tam znajduje się wiele atrakcji, na przykład jezioro Wan, ormiańskie kościoły i tajemnicze kamienne głowy na górze Nemrut.

Powszechna jest wiara w moc amuletu mavi boncuk – niebieskiego koralika, zwanego też “okiem proroka”, który nosi się lub zawiesza w pomieszczeniach, by przynosił szczęście i powodzenie.

Bogactwo krajobrazów Turcji odzwierciedla ogromne zróżnicowanie geograficzne kraju. Bezkresne morze, piaszczyste plaże, majestatyczne góry, ciągnące się od śródziemnomorskich wybrzeży po spokojną krainę jezior oraz gęste lasy i chłodne yayla (wyżyny) nad Morzem Czarnym ostro kontrastują z rozległymi, pustymi stepami wschodnich prowincji. Zdjęcia nie są w stanie oddać piękna na przykład Kapadocji, gdzie w ciągu stuleci ludzie wydrążyli w porowatym tufie całe miasta, a trwająca tysiąclecia erozja nadała skałom niezwykłe formy.

Liczne tureckie parki narodowe i bagienne rozlewiska są ostatnimi ostojami gatunków zwierząt, które w Europie niemal zupełnie wyginęły oraz wielu równie rzadkich gatunków roślin.

Piękno natury, niezliczone starożytne zabytki oraz gościnność mieszkańców gwarantują wspaniałe wakacje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz